fbpx
TruJet M3

Proszek DTF – dlaczego jest potrzebny w procesie druku?

Jedną z metod nanoszenia nadruków na tkaniny jest druk DTF (Direct to Film). To technologia umożliwiająca drukowanie na niemal każdym rodzaju materiału i uzyskiwanie intensywnych i trwałych nadruków. Kluczowym elementem całego procesu jest jednak odpowiednie wykorzystanie tzw. proszku DTF. Czym on jest i dlaczego jest niezbędny przy nanoszeniu kolorów na tkaniny?

Czym jest proszek DTF?

Proszek DTF jest klejem do wgrzewania tkanin na gorąco. To termoplastyczny elastomer poliuretanowy (TPU). Poddany wysokiej temperaturze umożliwia utrwalenie nadruku na folii, a na dalszych etapach procesu druku – jego trwałe zespolenie z materiałem.

Wydrukowana na folii grafika jest pokrywana proszkiem DTF i wypiekana tak, by wraz z tuszem stworzyć jednolitą całość. Następnie nadruk jest wgrzewany w tkaninę, tworząc gotowy produkt. Proces ten pozwala uzyskać cienkie, elastyczne nadruki, które wytrzymują co najmniej kilkadziesiąt prań.

Dlaczego proszek DTF stanowi istotny element w procesie druku?

Na jakość nadruku na tkaninie wpływa wiele czynników, w tym odpowiednie przygotowanie materiału, precyzyjne nałożenie kolejnych produktów oraz prawidłowo przeprowadzony proces utrwalania. Proszek DTF również odgrywa tutaj istotną rolę.

Technologia druku z jego wykorzystaniem cieszy się coraz większą popularnością. Zalety druku DTF doceniają przede wszystkim odbiorcy poszukujący intensywnych oraz trwałych nadruków, które na długo zachowują doskonały wygląd. Elementy wykonane z użyciem proszku DTF wyróżniają się przede wszystkim:

  • odpornością na pranie i zmywanie, co pozwala na ich wykorzystanie w produkcji odzieży,
  • intensywnością barw – nadruki są odporne na blaknięcie pod wpływem światła słonecznego oraz detergentów używanych podczas prania,
  • eleganckim, matowym wykończeniem, charakterystycznym dla wydruków wysokiej jakości, zadowalającym nawet najbardziej wymagających odbiorców,
  • elastycznością – nadruki są rozciągliwe i odporne na wyginanie, co stwarza duże możliwości dla projektantów.

Jest to także bardzo ekonomiczna metoda wykonywania nadruków, opłacalna zarówno w kontekście kosztów surowców, jak i czasu produkcji.

Proszek DTF znajduje coraz szersze zastosowanie w produkcji odzieży i innych elementów z tkanin naturalnych i syntetycznych. Nadruki wykonane z jego wykorzystaniem charakteryzują się wysoką jakością, doskonałym oddaniem barw oraz wyjątkową trwałością. Z tego powodu jest on niezastąpiony w druku na ubraniach i innych intensywnie eksploatowanych materiałach.

Choice Billing Address

×

You have no billing addresses.

Choice Shipping Address

×