fbpx
TruJet M3

Najczęstsze problemy i błędy w druku na folii

Druk na folii (DTF) jest coraz bardziej popularną metodą tworzenia nadruków na odzieży. Szeroka gama kolorów, intensywność i wyrazistość druku oraz szybki czas realizacji – to najważniejsze zalety druku DTF. Dla niektórych drukarni wyzwaniem może być jakość druku i rozmazywanie się atramentu. Mamy duże doświadczenie w DTF i wiemy, jak rozwiązać te problemy oraz zapewnić nieskazitelną jakość wydruku każdego zlecenia. Podpowiadamy jak udoskonalić proces drukowania DTF – od przygotowania pliku graficznego, po porady jak pakować zadrukowaną odzież.

Jak nie dopuścić do problemów z jakością druku?

W technologii DTF projekt jest drukowany na cienkiej folii, z której jest następnie przenoszony bezpośrednio na odzież. W metodzie tej niezwykle istotne jest przygotowanie pliku graficznego, właściwe ustawienie profili kolorów oraz skalibrowanie sprzętu. Te trzy czynniki mają kluczowe znacznie dla zapewnienia wysokiej jakości druku DTF. Przyczyną rozmycia lub rozpikselowania obrazu jest niska jakość pliku graficznego. Trzeba pamiętać o tym, aby w projektach graficznych wykorzystywać grafiki, zdjęcia i ilustracje wektorowe w odpowiednio wysokiej rozdzielczości, a kolory zapisywać w osobnych warstwach. Kolejna istotna rzecz to prawidłowe ustawienie profili kolorów oraz właściwe skalibrowanie drukarki w taki sposób, aby rozdzielczość druku na urządzeniu odpowiadała wartościom drukowanej grafiki. Istotne jest także dostosowanie ilości i gęstości nakładanego atramentu zarówno do nasycenia kolorystycznego projektu graficznego, jak i do rodzaju tkaniny.

Rozmazywanie się atramentu

Częstym problemem w druku DTF jest rozmazywanie się atramentu. Aby nie dopuścić do pojawienia się smug atramentu trzeba pamiętać, aby nie skracać procesu utwardzania grafiki. Przestrzeganie kilku zasad podczas obróbki końcowej pomaga silniej związać grafikę z odzieżą, zwiększyć trwałość druku i ochronić go przed blaknięciem. Ponadto, polecamy także, aby:

  • zapewnić odpowiednią temperaturę i poziom wilgotności zarówno podczas procesu drukowania, jak i prasowania
  • pozostawić odzież do całkowitego ostygnięcia przed jej przenoszeniem lub pakowaniem (co najmniej 24 godziny)

oraz

  • unikać zbyt ciasnego układania lub pakowania odzieży z nadrukiem.

Na koniec, warto przypomnieć, że dla wysokiej jakości druku duże znaczenie ma regularne czyszczenie i konserwacja drukarek DTF. Ważne jest, aby na bieżąco sprawdzać, czy głowica drukująca i system zasilania atramentem są czyste i działają prawidłowo.

Choice Billing Address

×

You have no billing addresses.

Choice Shipping Address

×